Bir Adım At!

Elfida Net tarafından tarihinde yayınlandı

Yazıya başlamadan önce şu çocuğu izleyelim;

(2015 yılına ait bir video. Gazze – Batı Şeria arasındaki bir duvarın deliğinden 1000 tane ekmek gönderdiğini söyleyen çocuk)

***

Dünyada on yıllardır devam edegelen zulüm, yüreği yanan fakat elinden bir şey gelmediğini düşünen vicdan sahiplerinin eylemsizliği sebebiyle artarak devam ediyor. Son olarak Filistin’de yaşanan vahşet ve soykırım tüm dünyada insaf sahibi toplumları ayağa kaldırdı. Gösterilen tepkiler henüz zulmün son bulmasını sağlayamasa da ciddi etkiler uyandırmaya devam ediyor. Filistin özelinde, yaşanan bu zulümleri bitirmek için çok az yolumuz kaldı. Fakat daha iyi bir dünya için uzun bir yolumuz var.

Ben Tek Başıma Ne Yapabilirim ki?

dedi milyarlarca insan… Bu yazıyı okuyorsan bir şeyler yapmaya başladın demektir ve önemli olan da budur. Çünkü biz inanırız ki bizim sorumluluğumuz yalnızca gayret etmektir ve gayret varsa sonuç olumlu da olsa olumsuz da -bizim için fark etmez- biz başardık demektir. Ayrıca,

Bir adım atarsak kafes kırılır
Ve belki de erir zincirlerimiz

Gayretimizin faydalı olması için bizim aklımıza gelenler belki senin de işine yarayabilir;

Taze Bir Niyetle Başla

Fatih Sultan Mehmet’in ve Seyit Onbaşı’nın imkansızı başarmak için yaptığı ilk şey niyet etmekti. Niyet, işi kalbinde bitirmektir. Sen de taze bir niyetle başlayabilirsin;

Kalan (belki 3-5 günlük) ömründe zulme ve zalime destek olacak tüm alışkanlıklarından vazgeçmeye…

Dünyanın bir yerlerinde vücudu ve yüreği acı ve ızdırap içerisinde olan çocukların, mazlumların seni beklediğini bilerek rahatından ve keyfinden ödün vermeye…

Daha iyi, daha güzel ve daha güçlü bir insan olmaya…

Bilgilen – Konuş

Her gün 10-15 dk. dünya gündeminde neler olup bittiğini öğreneceğiz. Öğrendiğimiz haberleri doğruluğundan emin olduktan sonra sosyal mecralarda ve sohbet ortamlarında paylaşacağız. Filistin gibi devam eden zulümleri -gündemden düşse bile- normalleştirmeyeceğiz ve konuşmaya devam edeceğiz.

Sustur

Görevlerimizden biri de zulmün ve zalimin destekçilerini ve yaptıkları kara propagandaları susturmak.

Filistin özelinde; yapılan soykırım hakkında bilgi akışının sağlandığı en ekili platformlardan biri twitter (x.com). Bir yandan twitter’da yapılan olumlu paylaşımları destekleyecek (fav, rt, yorum, mention vs.), diğer yandan da kara propaganda yapan hesapları bildireceğiz.

Boykot Et

Biz boykotu 3’e ayırdık;

  1. Kısa Süreli / Kitlesel Boykot: Sosyal paylaşımlarla başlayan ve gündem olan boykotlar (Ör: Starbucks, McDonalds boykotları). Bu tür boykotlar kısa sürede hedef markaya büyük kayıplar verir [1] ve dünya çapında ses getirir. Yapılan zulmün duyurulmasında etkilidir.
  2. Bireysel Boykot: Bir yaşam tarzı olarak yapılan boykot. Gündemde olmasa bile zalimi ve zulmünü destekleyen hiçbir markayı zor durumda kalmadıkça kullanmamak, alternatiflerini araştırmak. Bu tür boykotlar uzun sürelidir. Bir yaşam tarzı olarak yapılır. Etkileri gözle görülmese de uzun vadede toplumları şekillendirir. Derin bir etkiye sahiptir.
  3. Proaktif Boykot: Boykotun en ekili olan türüdür. Bu, boykot edilen ürünün alternatifini üretmektir.

Nasıl Yapacağız?

Kısa süreli boykotları takip edeceğiz. Boykot dalgası başladığında bu kampanyayı duyuracağız ve olabildiğince ses getirmeye çalışacağız.

Bireysel boykotta kararlı olacağız. Bunu küçümseyen, alaya alan kişiler olacak, aldırmayacağız. Alacağımız bir ürünün boykot listesinde olup olmadığını güvenilir kaynaklardan sorgulayacağız.

Proaktif boykot için de yapabileceğimiz bir şeyler var: Boykot edilecek ürünler içerisinden bizim kendi bilgi ve deneyimimize göre üretebileceğimiz bir ürün olmayabilir. Fakat bu ürünleri üretebilecek kişi ve kurumları harekete geçirebilir, aynı fikri taşıyan uzmanları buluşturup tanıştırabiliriz.

Boykot konusuyla ilgili daha geniş bilgi için aşağıdaki videolara göz atmanı tavsiye ederiz;

Boykotlu ürünleri sorgulayabileceğiniz kaynaklar;

Kendine İyi Bak

Uçak yolculuklarında yapılan bilgilendirmede acil bir durumda önce kendi maskenizi takmanız sonra varsa yakınlarınızla ilgilenmeniz söylenir. Çünkü kendinizi kurtarmadan başkasını kurtarmanız da mümkün değildir. Bu normal hayatta da böyledir. İyi ve faydalı bir insan olmak için bedenimize, aklımıza ve gönlümüze iyi bakmamız lazım. Her gün bir şeyler okumayı, dost ve akrabalarımızı düzenli aralıklarla arayıp sormayı bir görev bileceğiz. Başkalarının dertlerini gidermenin hatta dinlemenin bile kendimiz üzerindeki iyileştirici gücünü fark edeceğiz.

Bizimle Paylaş

Bu konuda yapılabilecek başka bir şey varsa lütfen bizimle paylaş. Biz de önerilerine göre yazıyı güncelleyeceğiz. Ayrıca bu yazıyı daha fazla kişiye ulaşması için elinden geldiğince paylaşmanı rica ederiz.

Ne yapabilirim diye düşündüğün ve aramıza katıldığın için teşekkür ederiz.

Son güncelleme: 29.12.2023 12:37

Kategoriler: Genel